Dieta a zdrowie psychiczne oraz samopoczucie

Dieta a zdrowie psychiczne oraz samopoczucie

Twój mózg jest zawsze „włączony”. Dba o Twoje myśli i ruchy, oddech i bicie serca, zmysły — ciężko pracuje 24/7, nawet gdy śpisz. Czy dostarczasz swojemu mózgowi odpowiedniego paliwa? czy lejesz najgorszego rodzaju chrzczony syf? Który potem ma ogromny wpływ na Twoje zdrowe psychiczne i samopoczucie!

zdrowie psychiczne, samopoczucie
znasz ten obrazek? widzisz w nim siebie?

Paliwo a samopoczucie i zdrowie psychiczne

Twój mózg wymaga stałego dostarczania paliwa. To „paliwo” pochodzi z żywności, którą spożywasz – a zawartość tego paliwa ma znaczenie. Mówiąc prościej, to, co jesz, bezpośrednio wpływa na strukturę i funkcję mózgu, a ostatecznie także na nastrój i samopoczucie.

Jak drogi samochód, twój mózg działa najlepiej, gdy dostaje tylko paliwo premium. Spożywanie wysokiej jakości żywności zawierającej dużo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy odżywia mózg i chroni go przed stresem oksydacyjnym — „odpadami” (wolnymi rodnikami) wytwarzanymi, gdy organizm zużywa tlen, który może uszkadzać komórki.

niskiej jakości paliwo psuje auto, które jest jak tWój mózg

Niestety, podobnie jak w drogim samochodzie, twój mózg może zostać uszkodzony, jeśli spożyjesz coś innego niż paliwo premium. Jeśli substancje z paliwa „niskiej jakości” (takie jak to, co otrzymujesz z przetworzonej lub rafinowanej żywności) dostają się do mózgu, ma on niewielką zdolność do pozbycia się ich. Na przykład diety bogate w rafinowane cukry są szkodliwe dla mózgu. Oprócz pogorszenia regulacji insuliny w organizmie, promują również stany zapalne i stres oksydacyjny. Wiele badań wykazało korelację między dietą bogatą w rafinowane cukry a zaburzeniami funkcji mózgu – a nawet pogorszeniem objawów zaburzeń nastroju, takich jak depresja.

Jeśli twój mózg jest pozbawiony dobrej jakości pożywienia lub jeśli wolne rodniki lub uszkadzające komórki zapalne krążą w zamkniętej przestrzeni mózgu, dodatkowo przyczyniając się do uszkodzenia tkanki mózgowej, należy się spodziewać konsekwencji. Co ciekawe, przez wiele lat medycyna nie do końca dostrzegała związek między nastrojem a jedzeniem.

Dzisiaj, na szczęście, rozwijająca się dziedzina psychiatrii żywieniowej odkrywa, że ​​istnieje wiele konsekwencji i korelacji między nie tylko tym, co jesz, jak się czujesz i jak ostatecznie zachowujesz się, ale także rodzajami bakterii żyjących w jelitach.

zdrowe i dobre jedzenie = dobry nastrój i energia

Jak jedzenie, które spożywasz, wpływa na twoje samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga regulować sen i apetyt, pośredniczyć w nastrojach i hamować ból. Ponieważ około 95% twojej serotoniny jest wytwarzane w twoim przewodzie pokarmowym, a twój przewód pokarmowy jest wyłożony setkami milionów komórek nerwowych lub neuronów, ma sens, że wewnętrzne funkcjonowanie twojego układu pokarmowego nie tylko pomaga ci w trawieniu pokarmu, ale także kieruje Twoimi emocjami.

Co więcej, na funkcję tych neuronów i produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina, duży wpływ mają miliardy „dobrych” bakterii, które tworzą mikrobom jelitowy. Te bakterie odgrywają kluczową rolę w Twoim zdrowiu. Chronią wyściółkę jelit i zapewniają silną barierę przed toksynami i „złymi” bakteriami; ograniczają stany zapalne; poprawiają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia; i aktywują ścieżki nerwowe, które przemieszczają się bezpośrednio między jelitami a mózgiem.

diety śródziemnomorskie bardzo dobrze wypływają na mózg i jelita

Badania porównywały „tradycyjne” diety, takie jak dieta śródziemnomorska i tradycyjna japońska, z typową „zachodnią” dietą i wykazały, że ryzyko depresji jest od 45% do 55% niższe u osób stosujących japońską i śródziemnomorską dietę. Naukowcy wyjaśniają tę różnicę, ponieważ ta tradycyjna dieta jest zwykle bogata w warzywa, owoce, nieprzetworzone zboża, ryby i owoce morza oraz zawiera jedynie niewielkie ilości chudego mięsa i nabiału. Są również pozbawione przetworzonej i rafinowanej żywności i cukrów, które są podstawą „zachodniego” wzorca żywieniowego. Ponadto wiele z tych nieprzetworzonych produktów spożywczych jest fermentowanych i dlatego działa jak naturalne probiotyki.

Może to brzmieć dla Ciebie nieprawdopodobnie, ale pogląd na to ,że dobre bakterie nie tylko wpływają na to, co Twoje jelita trawią i wchłaniają, ale że wpływają również na stopień stanu zapalnego w całym ciele, a także na nastrój, samopoczucie, zdrowie psychiczne i poziom energii, zyskuje popularność wśród naukowców .

Co to oznacza dla Ciebie?

Zacznij zwracać uwagę na to, jakie masz samopoczucie po jedzeniu różnych pokarmów — nie tylko w tej chwili, ale po trzech , sześciu godzinach a także następnego dnia. Spróbuj stosować „czystą” dietę przez dwa do trzech tygodni — oznacza to wyeliminowanie wszelkiej przetworzonej żywności i cukru. Zobacz, jak się czujesz. Następnie powoli wprowadzaj wcześniej stosowane pokarmy z powrotem do swojej diety, jeden po drugim, i zobacz, jak się czujesz.

sprawdź to u siebie przez miesiąc

Kiedy ludzie „odchodzą do porządku”, nie mogą uwierzyć, o ile lepiej czują się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, a także o ile gorzej się czują, gdy ponownie wprowadzają pokarmy, o których wiadomo, że nasilają stany zapalne.

PODSUMOWANIE:

1. Jeśli dostarczasz kiepskie paliwo w postaci przetworzonego jedzenia, słodyczy, i innych złych produktów to takiej samej jakości energię i samopoczucie mózg dostarczy Tobie.

2. Zrób test i notuj swój nastrój oraz samopoczucie po różnych rodzajach posiłków , godzinę , trzy, sześć po spożyciu, po kilku dniach obserwacji, wyczyść dietę i ponownie kilka dni zrób notatki, następnie wróć do starej diety i porównaj notatki z obu okresów.

3. Wybierz już dziś jakie paliwo wrzucasz w siebie i jakie samopoczucie jest dla Ciebie dobre. Wolisz smutek , depresję , poddenerwowanie i stres? Czy uśmiech, spokój i dobry nastrój? Wybór należy do Ciebie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.