Zdrowe nawyki – tylko długotrwałe!

Zdrowe nawyki – tylko długotrwałe!

Zdrowe nawyki – Większość lekarzy w Stanach Zjednoczonych jest zwolennikami medycznego stylu życia. Wiedzą, że trudno jest dokonać trwałych, zdrowych zmian w stylu życia, nawet jeśli ludzie wiedzą, co robić i mają na to środki. Przeczytaj o kilku ważnych poradach które pomogą CI takie zdrowie zachować.

zdrowe nawyki
chcesz być zdrowy?

Czym jest medyczny styl życia i zdrowe nawyki?

W Stanach Zjednoczonych medyczny stylu życia opiera się na sześciu filarach:

– zdrowej żywności

– regularnych ćwiczeniach

– minimalizowanie środowiska stresowego

– spokojny sen

– rzucenie substancji uzależniających, takich jak tytoń i ograniczenie alkoholu

– pielęgnowanie więzi społecznych.

Jak Ci to pomogą zdrowe nawyki ?

Oto jeden przykład. Badanie opublikowane tego lata w Journal Neurology obserwowano ponad 70 000 pracowników służby zdrowia przez ponad dwie dekady. Osoby, które zgłosiły stosowanie diety bogatej w kolorowe owoce i warzywa, miały znacznie mniejsze ryzyko subiektywnej utraty pamięci – co jest oznaką demencji – w porównaniu z osobami, które tego nie robiły.

kolorowe warzywa i owoce

Inne wnioski z tych badań pokazały , że cztery połączone czynniki zdrowego stylu życia — zdrowa dieta, niepalenie, umiarkowana aktywność fizyczna i unikanie nadwagi — mogą zapobiec około 70% do 80% choroby wieńcowej i 90% cukrzycy typu 2. Zauważono, że haczyk polega na tym, że tylko około 4% osób biorących udział w tych badaniach osiągnęło wszystkie cztery, a co dopiero wszystkie sześć?

Liczne badania pokazują, że czynniki związane ze zdrowym stylem życia chronią nas przed poważnymi, często upośledzającymi problemami zdrowotnymi: cukrzycą, nadciśnieniem, demencją, chorobami serca, udarami, rakiem i innymi. Oczywiście podjęcie kroków w kierunku zdrowszego stylu życia może mieć duże znaczenie w naszym życiu, ale zmiana nawyków może być trudna. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci w dążeniu do tego upragnionego celu.

gest zwycięstwa i dobrej motywacji

Znajdź motywację

Co Cię motywuje? Gdzie znajdziesz dobre powody do zmian? Badania pokazują, że utrzymanie prawidłowej wagi i sylwetki wiąże się z dłuższym życiem i mniejszym ryzykiem wielu chorób przewlekłych. Jednak z medycznego doświadczenia wynika, że ​​tylko podkreślanie wagi lub rozmiaru talii nie jest pomocne w długoterminowej zmianie zdrowego stylu życia.

Rzeczywiście, badania wykazały, że zbytnie skupianie się na tych liczbach wiąże się z krótkotrwałym sukcesem lecz bez znacznie ważniejszego spojrzenia na całe spektrum zdrowotności. Ponieważ tylko patrzenie na to z góry i długoterminowo wiąże się z pozytywnymi działaniami i długoterminową zmianą stylu życia. Przykładem może być dążenie do co najmniej 21 minut aktywności dziennie i/lub pięciu porcji owoców i warzyw dziennie. (Te cele dotyczące aktywności i odżywiania są w rzeczywistości zalecane przez American Heart Association) Starajmy się żyć zdrowo, abyśmy mogli żyć długo. W tedy mamy większą szansę na długoterminowy sukces — co zazwyczaj będzie skutkować utratą wagi i zmniejszeniem talii.

Włącz automatyczne zdrowe nawyki

Zdrowe wybory mogą stać się bardziej automatyczne, jeśli usuniesz część „wybór” z równania. Na przykład nie myśl o każdej decyzji dotyczącej jedzenia lub aktywności, planując z wyprzedzeniem na nadchodzący tydzień:

Wybierz podstawowe menu na posiłki i zadbaj o wygodę. Skoncentruj się na prostych, zdrowych przepisach. Produkty mrożone są zdrowe, łatwe do przechowywania i czasami tańsze niż świeże. Zanotuj swój harmonogram aktywności. Wybierz aktywność fizyczną przez większość dni — im bardziej energiczny i dłuższy, tym lepiej, wszystko się liczy! Nawet 10 minut lekkiej lub umiarkowanej aktywności tygodniowo wiąże się z dłuższym życiem. Zapisuj wszystko.

aktywność to podstawa

Każdego dnia śledź wybory dotyczące jedzenia i aktywności. Korzystanie z aplikacji lub notatnika może pomóc Ci stać się bardziej świadomym i odpowiedzialnym. Spróbuj też zwrócić uwagę na problemy które Cie zniechęcają do trzymania się wyznaczonych celów. Później porównuj dzień z dniem poprzednim by zobaczyć czy robisz więcej czy stale podobne osiągnięcia, oraz przeczytaj o tych problemach które miałeś i jak były zazwyczaj błache gdy spojrzysz na nie na chłodno i dystansem po czasie.

Zrozum, jak emocje wpływają na Ciebie

Jeśli uczucie stresu, złości lub smutku jest wyzwalaczem przejadania się lub innej niezdrowej aktywności, ważne jest, aby to rozpoznać. Zapisywanie wyzwalaczy w ciągu tygodnia może zwiększyć twoją świadomość. Budowanie lepszych nawyków radzenia sobie ze stresem może pomóc Ci trzymać się planu zdrowego stylu życia. Zapewnienie sobie wystarczającej ilości spokojnego snu i zaplanowanie czasu dla siebie, regularna aktywność i być może medytacja, terapia, a nawet po prostu pogawędki z dobrymi przyjaciółmi to kroki we właściwym kierunku.

Podsumowanie:

1. Zdrowy styl życia jest kluczem do długiego, zdrowego życia i jest łatwo osiągalny dla zmotywowanych ludzi. 
2. Sukces może wymagać przemyślanych prób i błędów, ale nie poddawaj się! 
3. Nie ważne ile masz lat, ile ważysz, czy jesteś leniwy czy nie, każdy może dokonać zmian i Ty też możesz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.