Stres – Twój cichy zabójca!

stres

Każdy słyszał, każdy wie, tylko nikt nie bierze tego na serio a to ogromny błąd! Stres zabija! dosłownie i w przenośni! Zrozum To!

stres
opanuj się!

Co to jest stres?

Stres to uczucie napięcia, niepokoju, zmartwienia lub presji. Może pochodzić z czynników zewnętrznych, takich jak praca, szkoła dom, kontakt z ludźmi toksycznymi lub nie mających dobrych intencji wobec nas, lub z czynników wewnętrznych, takich jak nasze własne myśli i emocje których mamy tysiące dziennie!

Jest też dobry stres, może nas zmotywować do dotrzymania terminu lub osiągnięcia celu – TUTAJ- możesz przeczytać o prostej i szybkiej metodzie wywoływania dobrego korzystnego stresu. Jednak zbyt duży poziom tego negatywnego zjawiska, może zacząć szkodzić naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Kiedy jesteśmy pod wpływem zbyt dużego stresu, możemy mieć wrażenie, że nasze ciała się wyłączają lub jesteśmy sparaliżowani. To dlatego, że stres uwalnia hormony takie jak kortyzol i adrenalina, które przygotowują nasze ciała do stanu pierwotnego „walki lub ucieczki”. W małych dawkach jest to pomocne. Ale kiedy jesteśmy stale pod wpływem stresu, zbiera on żniwo w naszym organizmie i może nawet doprowadzić do śmierci.

Jak powstaje stres?

Zaczyna się od stresora, którym może być wszystko, co powoduje, że czujemy się przytłoczeni lub zaniepokojeni. Nasz mózg odbiera wtedy zagrożenie i uruchamia system alarmowy w naszym organizmie. Powoduje to uwolnienie hormonów, które wprowadzają nasze ciało w tryb walki lub ucieczki. Jeśli stresor nie zostanie rozwiązany, ciało pozostaje w tym stanie podwyższonej gotowości, co z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

stres
miałeś zawał? na pewno nie przez stres! a może jednak?

Skutki stresu?

Stres ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Kiedy jesteśmy pod wpływem stresu, nasze ciało przechodzi w tryb walki lub ucieczki jak wcześniej wspomniałem. Będąc w tym trybie uwalnia hormony takie jak kortyzol, które mogą prowadzić do całego szeregu problemów zdrowotnych:

Z czasem przewlekły stres może odbić się na naszym układzie odpornościowym, czyniąc nas bardziej podatnymi na choroby i infekcje. Może również prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. I może zakłócić nasz system trawienny, często powodując ból brzucha, zaparcia lub biegunkę. Jeśli zmagasz się z wysokim i długotrwałym poziomem stresu, rozmowa z psychologiem lub psychiatrą może być niezwykle korzystna. Mogą oni pomóc Ci zidentyfikować pierwotną przyczynę Twojego stresu i opracować mechanizmy radzenia sobie z nim w zdrowy sposób.

stres
zabaw się!

Jak radzić sobie ze stresem?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze stresem i dla każdego jest on inny. Są jednak pewne ogólne rzeczy, które mogą pomóc. Po pierwsze, staraj się unikać stresujących sytuacji i stresujących ludzi, ponieważ często ludzie nie zdają sobie w ogóle sprawy że głównym stresorem może być najbliższe otoczenie.

Jeśli jednak nie możesz uniknąć mocno stresowych sytuacji, to staraj się zakończyć je tak szybko, jak to możliwe. Ucinaj po prostu, po co masz tracić zdrowie jeśli możesz po prostu wyjść?

Po drugie, dodaj a raczej wyzwól w sobie trochę endorfin i serotoniny czyli hormonów szczęścia. Seks z drugą osobą świetnie działa na stres, pozwala się odprężyć, wyluzować, cieszyć się chwilą tu i teraz.

Przyjemność w postaci sportu świetnie się sprawdza, tą metodę stosują ludzie na najwyższych stanowiskach w wielkich firmach, nawet jeśli nie cierpią sportu! W końcu jednak po wielu próbach znajdują jakiś rodzaj aktywności który pasuje do danej osoby. Na początek mogę polecić:

Innym sprawdzonym i bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem w bardzo łatwy sposób jest sauna, każdego rodzaju. Najłatwiej zacząć od sauny na podczerwień, tzw. sauny infrared. Sesja w takiej saunie trwa kilkanaście minut i po tym czasie człowiek wychodzi spokojniejszy a nawet zrelaksowany jeśli się skupi. Więcej informacji o saunie znajdziesz – TUTAJ – w dość dokładnym wpisie, warto przeczytać.

Można też kupić i stosować suplement Ashwagandha, bardzo tani, bezpieczny, no i skuteczny, powoduje że człowiek jest spokojniejszy, lepiej śpi więc i regeneracja jest lepsza.

stres
medytacja dla otwartych umysłów

Świetną metodą radzenia sobie ze stresem jest MEDYTACJA. To już nie są opowieści dziwnej treści, ani zabobony różnego rodzaju. Skuteczność medytacji została już wielokrotnie udowodniona naukowo. Medytować może każdy i wszędzie, nawet w wannie, czy na fotelu. Wystarczy 10-20 min dziennie. Jeżeli chcesz wiedzieć jakie inne korzyści daje medytowanie to – TUTAJ – przeczytasz wpis MEDYTACJA ROBI CUDA.

Przewlekłość i ciągłość tych złych stanów Cie zabije!

Wszystkie te informacje prowadzą do jednego smutnego wniosku. Jeśli nie zmienisz swojego myślenia, nie będziesz próbował myśleć pozytywnie, nie odetniesz z swojego otoczenia negatywnych i toksycznych ludzi ( czasami wystarczy że ich mocno ograniczysz ) to wszystko długotrwale będzie się zbierać i zbierać.

Powodować będą te stany coraz gorszy nastrój, już nie tylko co jakiś czas w ciągu dnia, ale stale od rana do wieczora stany negatywne, autodestruktywne. Cierpieć będziesz na tym nie tylko Ty, ale również Twoi bliscy, znajomi, rodzina. Czy tego chcesz? Czy nie lepiej było by jednak żyć normalnie, uśmiechać się gdy rano wstajesz? zasypiać zadowolony z udanego dnia? Kiedy ostatnio to właśnie czułeś?

Zacznij od małych kroków, np gdy rano wstajesz to nie patrz na telefon, przynajmniej przez pierwsze 30 minut. Jest to ważne dlatego że statystycznie dużo większa szansa jest na to że przeczytasz tam coś negatywnego. W mailu, wiadomości lub na social mediach ktoś Ci coś wyśle dołującego. Pytam się Ciebie – PO CO CI TO?!!?!?!?

Następnym krokiem będzie to co robisz przed snem, czyli higiena snu w której również nie należy gapić się w telefon bo tylko Ci to zaszkodzi, już nie same złe informacje ale również sam ekran telefonu / tv / laptopa. Wydzielają niebieskie światło które zwłaszcza wieczorami i przed snem ma bardzo niekorzystny wpływ na ciało, mózg i sen. – TUTAJ – przeczytasz nie tylko o przyczynach brak i złego snu, ale również o specjalnych okularach które zatrzymują niebieskie światło!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.