Spożycie białka ma wpływ na poznawcze funkcje mózgu

Spożycie białka ma wpływ na poznawcze funkcje mózgu

Badanie Harvardu opublikowane w styczniowym wydaniu The American Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że dostarczanie wystarczającej ilości białka w diecie spowoduje lepsze reakcje na funkcje mózgu! Zatem jedz białko!

funkcje mózgu
to co jesz ma ogromny wpływ na Twój mózg!

Badania wpływające na funkcje mózgu.

Badacze ocenili zgłoszone im nawyki żywieniowe i stan zdrowia ponad 77 000 mężczyzn i kobiet, którzy byli obserwowani przez ponad 20 lat. W porównaniu ze spożywaniem węglowodanów, spożywanie białka wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia pogorszenia funkcji poznawczych mózgu w późniejszym życiu. Nie trzeba było wiele, by coś zmienić.

Na przykład na każde 5% kalorii pochodzących z białka zwierzęcego zamiast z węglowodanów, ryzyko rozwoju demencji było o 11% niższe. A na każde 5% kalorii pochodzących z białka roślinnego zamiast z węglowodanów, ryzyko rozwoju demencji było o 26% mniejsze. Fasola i rośliny strączkowe miały najsilniejszy związek ochronny. W szczególności groch i fasola wiązały się z 28% niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych na każde dodatkowe trzy porcje tygodniowo.

nie unikaj, jedz!

Badanie miało charakter obserwacyjny i nie udowadnia, że ​​spożywanie większej ilości białka ochroni Twój mózg. Ale już wiemy, że białka są budulcem mięśni i narządów oraz są niezbędne do naprawy tkanek i komórek oraz produkcji ważnych substancji chemicznych w mózgu (więcej na temat białek możesz przeczytać tutaj). Dlatego pamiętaj, aby do każdego posiłku dodawać białka do swojego talerza, zwłaszcza białka roślinne, takie jak fasola, soczewica, orzechy i nasiona.

Podsumowanie:

1. Pamiętaj by w każdym posiłku dodawać trochę białka roślinnego, ochronią Twój mózg.

2. Pamiętaj by w każdym posiłku ujmować trochę węglowodanów, na pewno wyjdzie CI to na zdrowie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.