Otyłość brzuszna = niebezpieczeństwo!

otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna co to takiego? Pierwsza myśl ? to nic takiego , każdy ma brzuszek mniejszy lub większy prawda? Otóż nie! mając taki brzuch, jesteś już tylko jeden krok przed wylądowaniem w szpitalu! A chyba tego nie chcesz? Czy może wolisz leżeć na szpitalnym łóżku i dowiadywać się od kolejnych lekarzy ile masz chorób, dolegliwości i jakie męczarnie teraz będą przed Tobą…

Czytaj dalej by dowiedzieć się więcej i nie dopuścić do tego.

otyłość brzuszna
miarka prawdę Ci powie

Co to jest otyłość brzuszna?

Nadwaga i otyłość stają się ogromnym problemem zdrowotnym i społecznym  w krajach rozwiniętych. A jednym z najbardziej powszechnych rodzajów otyłości jest otyłość brzuszna.

Już sama nazwa dobrze opisuje problem, jest to nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Często określana jest również jako otyłość  trzewna, centralna lub androidalna. Nadmiar tłuszczu w takim miejscu może powodować uwalnianie się go do krwi stąd też otyłość typu brzusznego jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia. Ryzyko pojawienia się wielu poważnych chorób staje się mocno podwyższone.

To co powinno zwrócić naszą uwagę to obwód pasa. Większość publikacji mówi o otyłości brzusznej, kiedy:

  • obwód pasa u kobiety przekroczy 88 cm
  • obwód pasa u mężczyzny przekroczy 94 cm

Jeśli nasz wynik przekracza powyższe z dużym prawdopodobieństwem BMI też jest już poza normą.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o normach BMI to czytaj – TUTAJ- a dowiesz się czy je spełniasz.

Otyłość brzuszna jest niebezpieczna dla zdrowia ponieważ otłuszczeniu ulegają również nasze narządy wewnętrzne, które stopniowo przestają funkcjonować właściwie.

Statystyki pokazują, że otyłość brzuszna jest bardziej powszechna u osób starszych jednak widoczna jest praktycznie w każdej grupie wiekowej. Niestety w obecnych czasach taki rodzaj otyłości dopada coraz młodsze osoby jak np. dzieci w wieku szkolnym. Jakość jedzenie i brak ruchu to główne przyczyny tego tragicznego trendu – TUTAJ – przeczytasz więcej o fatalnej jakości jedzenia z supermarketu.

Niektórzy z nas mają genetyczne skłonności do odkładania się tłuszczu akurat na brzuchu a inni będą go przechowywać na całym ciele. Każdy nadmiar, niezależnie od miejsca w jakim się pojawi powinien skłonić nas do pewnych zmian.

otyłość brzuszna
A jak to wygląda w Polsce?

Otyłość w Polsce. Czy mamy z tym problem?

Pomówmy o otyłości w Polsce. Niestety jest to temat palący i z każdym rokiem problem ten staje się coraz większy. Dodatkowo, w ostatnich latach miała na to wpływ pandemia, przebywanie w domu miesiącami, możliwość pracy zdalnej a tym samym brak ruchu. Przy okazji podjadanie i dieta często oparta na produktach przetworzonych, z dużą ilością soli czy cukru.

Nadwagę w Polsce ma już 3 na 5 osób a co czwarta osoba w naszym kraju jest otyła. Zajmujemy już niechlubne szóste miejsce w Europie. W takim wyścigu warto być na końcu – dla naszego własnego dobra. Niestety idziemy w zupełnie odwrotnym kierunku, zmierzając do TOP 3 w europie!

Jeśli długo tkwiłeś w stanie braku aktywności, to – TUTAJ – możesz przeczytać o skutecznych spacerach i wędrówkach, które na początek nadadzą się bardzo dobrze, są dość łatwe a przy tym przyjemne.

Innym przyjemnym sposobem który pomoże w walce z otyłością jest sauna na podczerwień – TUTAJ – przeczytasz o zaletach i korzyściach jakie możesz wyciągnąć stosując tą metodę prozdrowotną.

otyłość brzuszna
kiedy jest mowa o otyłości?

Kiedy mówimy o nadwadze i otyłości?

Kiedy wskaźnik BMI przekroczy 25 to już według przyjętych norm mamy stan alarmowy i nadwagę, następna granica to 30 gdzie pojawia się otyłość 1 stopnia, otyłość II stopnia to BMI od 35 do 39,9, otyłość III stopnia, inaczej otyłość olbrzymia to wynik powyżej 40. Wskaźnik BMI mówi nam już bardzo wiele ale przy otyłości brzusznej należy też koniecznie sprawdzić poziom rozłożenia tkanki tłuszczowej w organizmie – tzw. wskaźnik WHR (stosunek obwodu talii do obwodu bioder).

Otyłość 1 stopnia.

O tym rodzaju otyłości powiemy, kiedy wskaźnik BMI znajdzie się pomiędzy 30 a 34.9. Towarzyszyć temu będzie też podwyższony poziom ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, 35% i wyżej u kobiet a u mężczyzn powyżej 25%, a miara talii dawno przekroczyła już zalecany limit.  

Jest to więc poziom, który powinien wzbudzić niepokój i zmotywować nas do decyzji i zmiany nawyków a także do konsultacji z lekarzem. Jest to na pewno poziom, który zwiększa już ryzyko pewnych chorób, jednak nie jest to z kolei jeszcze raczej poziom ze wskazaniem do interwencji chirurgicznej.

Jeśli rzetelnie wykonywać będziesz zalecenia lekarza w kontekście diety i ruchu z pewnością uda się obniżyć masę ciała i już po kilku tygodniach pojawią się efekty.

Poniżej kilka porad które pomogą:

otyłość brzuszna
weź się w końcu za siebie!

Czym jest otyłość olbrzymia?

O otyłości olbrzymiej mówimy, kiedy nasz wskaźnik BMI przekracza 40 a WHR osiągnie 55% u kobiet i 35% u mężczyzn. W takiej sytuacji należy natychmiast podjąć leczenie. Nieleczona otyłość olbrzymia doprowadzi z czasem do:

  • nadciśnienia i innych chorób układu sercowo – naczyniowego
  • insulinoodporności i cukrzycy
  • nowotworów
  • bardzo niebezpiecznego bezdechu sennego
  • problemów z układem pokarmowym
  • niepłodności
  • problemów ze stawami z powodu ich długotrwałego przeciążenia, zwyrodnienia
  • poważnych problemów natury psychologicznej
  • chorób nerek
  • obrzęków i wielu innych chorób

Przy takim poziomie BMI każdy dzień bezczynności pogłębia problemy. Nie wolno zwlekać. Lekarz przedstawi zalecenia i wprowadzi odpowiednie leczenie, z dużym prawdopodobieństwem konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne, ponieważ otyłość olbrzymia zagraża twojemu życiu. Otyłość to choroba bardzo rozbudowana i wielopoziomowa.

otyłość brzuszna
coraz młodsze pokolenia zaczynają chorować na otyłość

Otyłość u dzieci.

Zatrważające jest to, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem nadwagi i otyłości dotyczy około 10% dzieci w wieku 1 – 3 lata, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i blisko 22% młodzieży do 15 roku życia. Te wyniki pogarszają się każdego roku.

Zdecydowanie nie jest to jedynie problem dorosłych, nie tylko oni tyją. Już kiedy nasze dzieci są małe często nagradzamy je słodyczami, czy innymi atrakcyjnymi dla nich przekąskami a to rodzi pewien nawyk. Bardzo zły nawyk. Poza tym dostarczamy im po prostu zbyt wielu kalorii niż ich organizm potrzebuje i potrafi spalić Komputer i gry również są większą atrakcją niż granie w nogę czy bieganie na podwórzu z kolegami, ponieważ wirtualny świat wciąga jak narkotyk. Dieta polskich dzieci jest też niezmiernie uboga w warzywa i owoce, produkty wieloziarniste, mleczne czy ryby.

I tak małymi kroczkami rośnie nam dziecko z problemami zdrowotnymi wynikającymi z nadmiaru kilogramów.

Jedynie ok. 5% przypadków otyłości u dzieci wynika z zaburzeń genetycznych, hormonalnych. Niestety pozostałe 95% to wynik złej diety i braku ruchu.

Do określania BMI u dzieci stosuje się siatkę percentylową. O otyłości dziecka mówimy, jeśli wynik wynosi powyżej 95 percentyli. Dziecko jest narażone wtedy na szereg wymienionych wcześniej chorób, ale tu warto podkreślić problemy natury psychologicznej.

Często otyły dorosły nie radzi sobie z uszczypliwościami czy komentarzami na temat swojego wyglądu, a dziecko będzie przeżywać je ze zdwojoną siłą, często w ciszy, bo wstydzi się powiedzieć o swoim samopoczuciu nawet rodzicom. Dlatego to rodzice powinni swoje dziecko obserwować, zadbać i pomóc dziecku przejść przez zmianę, wprowadzić w codzienną rutynę dawki ruchu i mądrze podchodzić do diety dziecka.

Dieta i aktywność fizyczna to najlepsze lekarstwo na problemy z wagą u dorosłych i dzieci Uczmy nasze dziecko zdrowych nawyków od małego a będzie szczęśliwszym i zdrowszym dorosłym. Przykład idzie z góry drodzy państwo!

otyłość brzuszna
chcesz tak? wszystko w Twoich rękach!

Podsumowanie:

Z tego wpisu dowiedziałeś się co to jest otyłość brzuszna, otyłość olbrzymia, otyłość 1 stopnia oraz o problemie otyłość u dzieci. Wiesz już że to nie przelewki tylko prawdziwy i realny problem, który zaniedbany wyśle Cię karetką prosto do szpitala. Jak łatwo się domyśleć na pewno tego nie chcesz prawda?

Więc zadaj sobie teraz pytanie – CO Z TYM TERAZ ZROBIĘ ?

Czy jak zawsze odłożysz wszystko do szuflady ” PÓŹNIEJ „?!?!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.