W tym najnowszym wpisie pomówimy i prześwietlimy najzdrowsze owoce, najzdrowsze na serce, najzdrowsze w ciąży oraz ogólnie najzdrowsze owoce i warzywa. Niektóre z tych owoców to czasami nasza codzienność, niektóre będą dla ciebie zaskoczeniem a jeszcze inne zupełną niespodzianką. Będą też ogromne zawody, ponieważ niektórych owoców w określonych stanach zdrowia w ogóle nie powinno się spożywać, także zapraszam.

Dlaczego warto jeść owoce?
Owoce, zaraz obok warzyw, są podstawą każdej zdrowej diety. Składają się głównie z wody i węglowodanów. Korzystnie wpływają na nasz organizm, dostarczając mu cennych witamin, minerałów i błonnika i wielu innych dobrodziejstw. Składniki odżywcze w owocach dodają energii, poprawiają samopoczucie i wygląd. O to kilka przykładów dlaczego warto pamiętać i włączyć najzdrowsze owoce do swojej diety:
- Świeże, zdrowe owoce są soczyste, kolorowe i można z nich przyrządzać pyszne dania, desery, przekąski, soki i koktajle.
- Świetnie urozmaicają nawet najnudniejszy posiłek.
- Potrafią sprawić że bez większych problemów zjesz danie którego normalnie nie jadasz, a powinieneś ze względów zdrowotnych.
- Gatunki owoców o wysokiej zawartości wody chronią przed odwodnieniem, są idealną przekąską w upalne dni.
- Owoce to w ok 90% woda i to taka o najwyższej przyswajalności – lepszej niż zwykła woda z butelki, sklepu, kranu czy źródła!
- Są niskokaloryczne oraz ubogie w białko i tłuszcz – niektóre owoce pomagają dbać o figurę na diecie odchudzającej.
- Owoce są źródłem błonnika, wspomagają pracę jelit i procesy trawienne.
- Niektóre owoce mogą sprzyjać poprawie wzroku.
- Korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd włosów, skóry i paznokci.
- Poprawiają pracę układu nerwowego, wspierają funkcje mózgu oraz zdolność zapamiętywania i koncentracji.
- Owoce są źródłem węglowodanów, dzięki czemu pomagają zwalczyć senność i zmęczenie.
- Niektóre gatunki świeżych owoców zawierają substancje bioaktywne, które podnoszą odporność i chronią tym samym przed chorobami, infekcjami.
- Owoce wspomagają naturalny wzrost i rozwój, dlatego są szczególnie istotne w diecie dzieci i młodzieży.

Owoce leśne.
Definicja owoców leśnych jest dość niejednoznaczna ale najważniejszym czynnikiem który dla mnie decyduje o ich walorach jest to że nie są pryskane! Są w 100% naturalne a gdy sami pójdziemy do lasu na spacer czy wędrówkę ( tutaj przeczytaj dlaczego warto) to te wszystkie pyszne zdrowe owoce zbierzemy zupełnie za darmo.
Z pewnością możemy do nich zaliczyć jagody, jeżyny, maliny, ale czasami bierzemy pod uwagę również truskawki czy porzeczki. Nim jednak cokolwiek zjemy, należy pamiętać, iż owoce leśne należy umyć przed spożyciem! Las rządzi się swoimi prawami pamiętaj o tym.
Jeżyny:
Jeżyny są przede wszystkim cennym źródłem błonnika. W 100 gramach jeżyn znajdziemy około 5,5 g. błonnika. Oznacza to, iż te owoce leśne pomagają w szybszym trawieniu i przemiany materii. Ponadto znajdziemy w nich pełen mnóstwo witamin.
Jeżyny cechują się wysoką zawartością antocyjanów i elagotanin oraz innych związków fenolowych. Wspomniane substancje przyczyniają się do ich wysokiej zdolności antyoksydacyjnej.
Najwięcej znajdziemy w jeżynach witaminy C oraz witamin z grupy B. Owoce te mogą pozytywnie wpływać na tkankę kostną dzięki obecność witaminy K, wapnia oraz potasu. Co równie istotne, są naprawdę niskokaloryczne więc można jeść ich dużo.

Maliny.
Maliny to to owoce lubiane przez wiele osób ze względu na ich pyszny smak i wiele możliwości wykorzystania w kuchni. Oprócz walorów smakowych posiadają one liczne cenne właściwości odżywcze. Maliny są jednym z produktów o najwyższej zawartości błonnika , mają go prawie 7 g.
Owoc doskonały o każdej porze roku, najczęściej korzystamy z malin wczesnym latem oraz w formie przetworów zimą. Sok z malin doskonale rozgrzewa w czasie zimy, a latem owoce tego słodkiego pestkowca dostarczają wielu ważnych składników odżywczych.
Maliny są bardzo bogate w następujące wartości, minerały i witaminy: Witamina C (tutaj więcej o tej witaminie) Witaminy z grupy B, Witamina K, wapń, potas, fosfor, magnez.
Maliny posiadają bardzo niski indeks glikemiczny ( ok 20) , dzięki temu mogą być spożywane przez diabetyków.
Leave a Reply