Jak usunąć toksyny z organizmu?

usuwanie toksyn

Usuwanie toksyn z organizmu. To bardzo poważny temat, ponieważ presja toksyn środowiskowych, w tym metali ciężkich, stale wzrasta i coraz większa gama produktów spożywczych zawiera te szkodliwe dla nas substancje.

A Ty co z tym robisz? Głęboko zaciągasz się trującym powietrzem, zjadasz śmieciowe jedzenie i regularnie zapominasz o tym by zrobić cokolwiek dla swojego organizmy by się odtruć. Czytaj ten wpis i napraw to!

Wstęp.

Zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne mogą nas narażać. Problemem jest również zanieczyszczone środowisko, w tym powietrze, które skażone jest metalami ciężkimi w wyniku przedostania się do niego różnorakich spalin, zarówno przemysłowych, jak i komunikacyjnych, np. spalin, samochodów.

jak usunąć toksyny
toksyny z powietrza, poranny widok wielu miast

Pamiętajmy, obecność nadmiaru metali ciężkich w naszym organizmie nie jest dla naszego zdrowia obojętna. Nadmierne ich ilości są współodpowiedzialne za rozwój dysfunkcji przewodu pokarmowego, kolejno nerek, zaburzenia ze strony układu nerwowego, zmiany skórne, uszkodzenia naczyń krwionośnych, dysfunkcje układu odpornościowego, wady wrodzone i choroby nowotworowe.

Na szczęście nie jesteśmy bezbronni. Istnieje bowiem szeroka gama produktów roślinnych, które mają zdolność do wiązania metali ciężkich, unieszkodliwiania ich i usuwania na zewnątrz naszego organizmu. I właśnie o tym będzie dzisiejszy odcinek. Informacje o tym, które z produktów spożywczych będą w szczególności przydatne w walce z metalami ciężkimi, a tym samym pomogą nam zmniejszyć ich negatywny wpływ na nasze zdrowie zostaną przedstawione w tym artykule.

Sposób pierwszy – ALGI.

jak usunąć toksyny
algi to znakomity sposób by usunąć toksyny

Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym wrogiem metali ciężkich są algi, a zwłaszcza chlorella. Chlorella to zielona alga, ale posiadająca unikatową budowę, gdyż zawiera w sobie liczne grupy funkcyjne, mogące wiązać metale ciężkie w trwałe kompleksy. W skład ściany komórkowej alg wchodzi bowiem związek o nazwie sporopolenina, która nieodwracalnie wiąże metale ciężkie.

Dzięki temu chlorella może ograniczyć wchłanianie metali ciężkich z jelita do krwiobiegu. Ponadto chlorella aktywuje funkcję detoksykacyjne organizmu, zwiększając m.in. poziom metalotionein -takich specjalnych cząsteczek odpowiadających za magazynowanie i dystrybucję metali w organizmie.

Opisane właściwości chlorelli potwierdzono między innymi w badaniach na zwierzętach, którym podawano doustnie chlorek rtęci. Po podaniu chlorku rtęci wykazano wzrost wydalania rtęci z moczem. Ponadto zmniejszone było stężenie rtęci w mózgu oraz w nerkach. Zaznaczyć także trzeba, że część badań była prowadzona na zwierzętach, a część z udziałem ludzi. W badaniach z udziałem zwierząt umyślnie podawano im zwiększone stężenie metali ciężkich i sprawdzano działanie określonej rośliny.

Dlaczego akurat badania z umyślnym podaniem tych substancji nie wykonano na ludziach? To jest chyba oczywiste – nikt nie chce zabijać ludzi którzy zgłaszają się na testy.

jak usunąć toksyny
czosnek usuwa toksyny z organizmu

Drugi sposób – rośliny zawierające siarkę.

Kolejną grupą roślin, które mogą zmniejszyć stężenie metali ciężkich w naszym organizmie, są rośliny zawierające siarkę. Dlaczego? Ponieważ metale ciężkie chętnie łączą się z peptydami, które zawierają właśnie ten pierwiastek.

Dlatego rośliny bogate w siarkę, takie jak czosnek czy warzywa kapustne, mogą wspomóc oczyszczanie organizmu z metali ciężkich. Jednym z najważniejszych związków zawartych w czosnku, cebuli, szczypiorku czy porze jest allicyna stanowiąca bogate źródło siarki.

Co ważne, w badaniu na zwierzętach narażonych na ekspozycję na metale ciężkie, czosnek wykazał działanie ochronne przed powyższymi substancjami. Podawanie czosnku wraz z wodą pitną, która zawierała w sobie kadm i rtęć przez 12 tygodni. W drugiej grupie podawano taki zestaw bez czosnku. W pierwszej grupie zmniejszyło się nagromadzenie metali ciężkich w wątrobie, w nerkach, w kościach i jądrach, czyli w tych miejscach, w których dochodzi do kumulacji metali ciężkich.

Pomidory

jak usunąć toksyny
pomidory świetnie usuwają toksyny

Kolejną rośliną, która może usprawnić oczyszczanie organizmu z metali ciężkich, jest Pomidor. W badaniach na zwierzętach wykazano, że spożywanie pomidorów przez zwierzęta narażone na ołów, rtęć i kadm, zmniejszyło kumulację tych metali ciężkich w wątrobie.

Efekt ten był szczególnie zauważalny dla kadmu, w mniejszym stopniu dla rtęci i ołowiu. Takie unikatowe właściwości pomidorów można wyjaśnić mechanizmem obronnym wykształconym przez tę roślinę w odpowiedzi na kontakt z tymi trucicielami.

(Więcej ciekawych informacji o pomidorach tutaj)

Owoce cytrusowe.

A teraz bardzo ważne badanie z udziałem ludzi. Okazuje się, że naturalnymi związkami roślinnymi, wykazującym zdolność wiązania metali ciężkich są również pektyny cytrusowe, zawarte oczywiście w owocach cytrusowych. Ich skuteczność wykazano podając pektyny dzieciom hospitalizowanym z powodu zatrucia ołowiem. Jak dowiedli naukowcy, taka terapia umożliwiła radykalny spadek poziomu ołowiu we krwi dzieci.

Kurkuma.

jak usunąć toksyny
kurkuma ma wiele wspaniałych zalet, w tym usuwa toksyny

Roślina ta jest powszechnie stosowana w kuchni jako przyprawa i znana jest z wysokiej zawartości antyoksydantów. Roślina ta zawiera w sobie kurkuminę, czyli związek aktywny, wykazujący korzystny wpływ na naszą wątrobę. W przypadku narażenia na działanie takich metali ciężkich jak ołów, rtęć i chrom, kurkuma wykazuje działanie ochronne na te organy.

Jak usunąć toksyny z organizmu za pomocą kurkumy? Aby zwiększyć efektywność działania kurkuminy, należy spożywać ją łącznie z piperyną, która zawarta jest w czarnym pieprzu.

Kolendra.

Bardzo ważną rośliną w dzisiejszym zestawieniu jest również kolendra, a dokładniej mówiąc jej liście. Dowody naukowe dotyczące dobroczynnych właściwości kolendry dotyczą głównie zwierząt. Jedna z analiz polegała na narażeniu zwierząt na ołów przez 40 dni. Części zwierząt jednocześnie podawano ekstrakt z kolendry i to właśnie w tej grupie zwierząt wykazano ograniczenie negatywnego wpływu ołowiu na enzymy wątrobowe oraz poziom testosteronu, gęstość nasienia i stężenie ołowiu w ich ciele.

jak usunąć toksyny
kolendra świetnie usuwa toksyny

Co ważne, bardzo ciekawych informacji dostarczyły nam badania długofalowego stosowania kolendry. Zmniejszone stężenie ołowiu poprzez podawanie kolendry w trakcie ekspozycji na ołów, jak i tydzień po ekspozycji na ten metal ciężki, mogą sugerować, że kolendra ma zdolność zarówno ograniczania wchłaniania ołowiu podczas jego przyjmowania drogą doustną, jak i wiązania metali ciężkich skumulowanych w tkankach naszego organizmu.

Może to wynikać z pobudzenia wydzielania żółci, a także wysokiej zawartości selenu, czyli pierwiastka uczestniczącego aktywnie w procesie detoksykacji organizmu z metali ciężkich. Natomiast najczęściej cytowanym opracowaniem naukowym dotyczącym zastosowania kolendry jako oczyszczacza z metali ciężkich u ludzi jest analiza autorstwa japońskiego doktora Omury.

Analiza ta u pacjenta, u którego stwierdzono wzrost poziomu rtęci we krwi po usunięciu plomb podano 4 razy dziennie tabletki zawierające 100 miligramów liści kolendry. Poskutkowało to usunięciem depozytów rtęci z organizmu. Co ważne, stosowanie kolendry rozpoczęto przed usunięciem wypełnienia plomb z zawartością rtęci i stosowano ją przez trzy tygodnie po usunięciu. Dopiero ten schemat stosowania doprowadził do zmniejszenia stężenia tego metalu ciężkiego we krwi.

jak usunąć toksyny
szpinak to źródło kwasu alfa liponowego który usuwa toksyczne metale ciężkie

Kwas alfa – liponowy.

Spośród naturalnych substancji, które mogą wspierać usuwanie metali ciężkich z naszego organizmu, warto wspomnieć jeszcze o jednej ważnej substancji, czyli o kwasie alfa Liponowym. Związek ten w badaniach na zwierzętach okazał nie tylko skuteczną substancją usuwające metale ciężkie nie tylko z przewodu pokarmowego, ale także z wnętrza komórek.

Bogatym źródłem kwasu alfa lipowego są pomidory, brokuły, szpinak (tutaj możesz przeczytaj więcej o tym bardzo zdrowym warzywie), brukselka, zielone, groszek czy pełne ziarna.

Kwas alfa liponowy jest dostępny również jako suplement diety. Doustna dawka kwasu alfa liponowego podawana w licznych badaniach klinicznych wahała się od 200 do 1800 miligramów dziennie. Natomiast z własnych obserwacji , polecam jednak by nie przekraczać dawki 800 miligramów dziennie.

Podsumowanie:

Mam nadzieję że znalazłeś w tym obszernym artykule odpowiedź i sposoby na to jak usunąć toksyny z organizmu. Oraz wiesz już jak bardzo szkodliwe są te wszystkie metale ciężkie gdy już dostaną się do naszego ciała. Jest jeszcze jedna bardzo skuteczna metoda na usuwanie toksyn metali ciężkich. Jest ona bardzo skuteczna, zdrowa i ma wiele innych pozytywnych właściwości, dlatego powstał osobny artykuł na ten temat – TUTAJ-

Kolejny raz staramy się pokazać jak bardzo ważne są warzywa w naszej diecie. Dziś był kolejny aspekt , mam nadzieję że skuteczny i zaczniecie dodawać trochę więcej warzyw do waszych posiłków:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.