Dieta ketogeniczna (często nazywana „keto”) to dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa, która u niektórych osób przynosi korzyści zdrowotne. Polega ona na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem. Takie ograniczenie węglowodanów wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą, który ma wiele zalet dla utraty wagi, zdrowia i wydajności.
Dieta keto w skrócie
Dieta keto to coraz popularniejszy model żywieniowy, który może pomóc w utracie wagi i poprawie stanu zdrowia. Badania wykazują, że może ona pomóc w zmniejszeniu ryzyka występowania cukrzycy, chorób serca, udaru, choroby Alzheimera i innych schorzeń.
Dieta keto skupia się na pokarmach o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu. Zazwyczaj zawiera więcej białka niż typowa dieta niskotłuszczowa, co pomaga zachować beztłuszczową masę ciała. Dokładna ilość dozwolonych węglowodanów różni się w zależności od wersji diety, jednak ogólnie rzecz biorąc są to bardzo niskie ilości, mające pozwolić na wprowadzenie utrzymanie organizmu w stanie ketozy.

Jak działa dieta keto?
Stosując dietę keto, dąży się do osiągnięcia tzw. ketozy, czyli sytuacji, w której organizm wykorzystuje do produkcji energii tłuszcz zamiast węglowodanów. Osiąga się to poprzez ograniczenie dziennego spożycia węglowodanów do 20-50 gramów dziennie (zależnie od wagi konkretnej osoby.
Aby organizm mógł wejść w stan ketozy muszą być spełnione pewne warunki:
- węglowodany muszą być drastycznie ograniczone;
- tłuszcz musi zastąpić węglowodany jako źródło energii; oraz
- spożycie białka powinno pozostać na umiarkowanym poziomie (zaleca się 1 gram na kilogram masy ciała).
Zalety diety ketogenicznej
Diecie ketogenicznej przypisuje się zalety takie jak redukcja wagi, kontrola poziomu cukru we krwi i hamowanie apetytu.
Dieta nie jest jednak magicznym sposobem na utratę wagi ani na żadne inne problemy zdrowotne. Może pomóc w utracie wagi, ale tylko wtedy, gdy będziesz przestrzegać ściśle określonych wytycznych. Jeśli próbujesz schudnąć na keto, zwróć uwagę na spożywaną kaloryczność. Wysokotłuszczowe produkty z jednej strony są sycące, z drugiej – pozwalają nieopatrznie bardzo szybko „nabić” przewidzianą na dany dzień kalorycznośc.
Chociaż niektóre badania wykazały, że dieta ketogeniczna może obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 , konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, zanim będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, czy ten rodzaj diety jest bezpieczny i skuteczny w tej grupie pacjentów.
Leave a Reply