Awokado – Twoja naturalna ochrona serca!

Awokado – Twoja naturalna ochrona serca!

Kremowy, bladozielony miąższ awokado jest pełen składników odżywczych ściśle związanych ze zdrowiem Twojego serca. JEDZ!!!

Długoterminowe badanie wykazało, że spożywanie co najmniej dwóch porcji tego wspaniałego owocu tygodniowo wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

awokado
jedz! Zdrowiej!

Awokado i badania Harvardu.

Badacze z Harvardu i profesorowie żywienia przedstawili odkrycie swoich prac. To badanie uzupełnia dowody potwierdzające korzyści płynące ze zdrowych źródeł tłuszczu, takich jak awokado, które pomagają zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.

Kluczowym przesłaniem do zwykłych domowników jest zastąpienie awokado na rzecz mniej zdrowej żywności, takiej jak margaryna, tani ser i przetworzone produkty mięsne – rzekomo bogate w tłuszcz.

Kto był w badany?

W badaniu wzięło udział ponad 110 000 osób zaangażowanych w dwa długotrwałe badania na Harvardzie: badanie Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-up study. Większość uczestników była biała, byli w wieku od 30 do 75 lat i byli wolni od chorób serca i raka, gdy rozpoczęto badanie. Naukowcy ocenili diety uczestników za pomocą kwestionariuszy podawanych na początku badania, a następnie co cztery lata ponawiali te pytania.

Jedno pytanie dotyczyło tego, ile i jak często ludzie jedzą awokado. Za porcję uważano pół całego owocu lub pół szklanki, pokrojone w kostkę.

Jakie były wnioski badania?

Podczas 30-letniej obserwacji badacze udokumentowali 9185 zawałów serca i 5290 udarów mózgu wśród uczestników. W porównaniu z ludźmi, którzy nigdy lub rzadko jedli awokado, ci, którzy jedli co najmniej dwie porcje tygodniowo, mieli o 16% mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i 21% mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca lub związanego z nim problemu z powodu choroby wieńcowej. (Choroba wieńcowa odnosi się do zwężenia lub zablokowania naczyń krwionośnych zaopatrujących serce; jest to najczęstszy rodzaj choroby sercowo-naczyniowej).

awokado
jeść czy nie jeść?

Co sprawia, że ​​awokado jest zdrowym wyborem?

Są bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i kilka mikroelementów związanych ze zdrowiem układu krążenia:

Kwas oleinowy: Ten jednonienasycony tłuszcz jest również bogaty w oliwki. Połowa awokado zawiera około 6,5 grama kwasu oleinowego, czyli mniej więcej tyle samo, ile znajduje się w łyżce oliwy z oliwek. Badania pokazują, że zastąpienie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone (takich jak margaryna, tani ser i przetworzone mięso– TUTAJ- możesz przeczytać o tym dlaczego nie powinieneś jeść jedzenia z marketu) produktami bogatymi w tłuszcze nienasycone (takie jak awokado, orzechy i nasiona) pomaga obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu LDL we krwi, głównego sprawcy tętnicy wieńcowej choroba.

Błonnik: Jedna porcja awokado zapewnia do 20% dziennego zalecanego spożycia błonnika, składnika odżywczego, którego często brakuje w typowej nowoczesnej diecie. Diety bogate w błonnik mogą obniżyć ryzyko chorób serca nawet o 30%, prawdopodobnie dlatego, że błonnik pomaga obniżyć nie tylko poziom cholesterolu, ale także ciśnienie krwi i masę ciała. Witaminy, minerały i nie tylko.

Połowa owocu zapewnia 15% dziennego zalecanego spożycia kwasu foliowego (witamina B9), 10% potasu i 5% magnezu, a także różne związki pochodzenia roślinnego zwane fitochemikaliami. Wszystkie te składniki odżywcze – wraz z kwasem oleinowym i błonnikiem – zostały niezależnie powiązane z lepszym zdrowiem serca.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje tak wiele pysznych sposobów na dodanie go do posiłków, że nie ma co szukać wymówek bo samo awokado na surowo nam nie smakuje… Np. Można robić z awokado pyszną i zdrową pastę do kanapek, można też taką pastę dodawać do sałatek obiadowych, jajecznych itp. możliwości jest dużo, wystarczy 2 minuty poszukiwań w Google 🙂 Lub można iść na łatwiznę i kupić dobrej jakości pastę guacamole.

Innym pysznym i bardzo zdrowym warzywem – a może owocem? 🙂 są pomidory – TUTAJ – możesz przeczytać zdecydowanie więcej na ten temat. Przeczytaj koniecznie!!!

pyszna pasta z awokado

Podsumowanie:

1. Awokado jest bardzo zdrowe i ma ogromną ilość zalet.

2. Jedz co najmniej dwa razy w tygodniu a Twoje serce będzie Ci bardzo wdzięczne.

3. Nie szukaj wymówek, nie jest drogie, można je zrobić na wiele sposobów.

4. Będąc w supermarkecie sięgnij po awokado zamiast szkodliwą margarynę lub produkty masło-podobne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.